Домен – що це?
Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).
На зорі розвитку глобальної мережі замість звичних літерних найменувань, що прописуються в адресному рядку браузера для переходу на певний сайт, використовувалися звичайні IP-адреси. Від подібної практики відмовилися, оскільки запам'ятовування комбінацій цифр є непростим завданням. Натомість використовують літерні позначення, наприклад «https://domain.com», це домен. Сучасні доменні імена частково збігаються з найменуванням компанії чи бренду, що характеризують доменну зону.
Багатьох цікавить питання: «Доменне ім'я – що це?». Це адреса веб-ресурсу в глобальній мережі. Ця адреса включає числа та символи. Він необхідний для адресації мережевих вузлів, а також ресурсів (сайти, поштові сервери, веб-сервіси та інше), що зберігаються на них. Тепер коли стало зрозуміло, що таке домен, розглянемо його структуру, принципи роботи та інші особливості.
Зміст
- Структура домену
- Як працює доменне ім'я
- Які бувають домени
- Що є IDN
- Призначення доменних імен для різних веб-сервісів
- Як вибрати відповідне доменне ім'я
- Юридичні нюанси процедури реєстрації
Структура домену
Домен – це певна послідовність символів, яку умовно поділяють на складові одиниці. Наприклад використовуємо доменне ім'я «freehost.com.ua»:
- ua – домен першого рівня;
- com – другого рівня;
- freehost.com.ua – третього рівня.
У цьому записі також є домен нульового рівня. Він не вказується явно, проте мається на увазі як порожній рядок, що закінчується крапкою («.»). Тобто це та частина, яка могла б бути вказана безпосередньо перед «domain.com.ua».
Розрізняють такі рівні доменів:
- Нульовий - порожній запис, наприкінці якого має стояти знак ".", але фактично його опускають при заповненні адресного рядка браузера.
- Перший - послідовність символів, що вказує на регіональний домен (".de", ".ua", ".us") або (".net", ".org", ".edu").
- Наступні (другий, третій і т. д.)
Як працює домен
Незважаючи на відмову від використання звичайних IP на користь доменних імен, для переходу на сайти можна використовувати записи типу 108.173.192.0. Але такий підхід непрактичний. Для зіставлення доменних імен із фактичними IP-адресами веб-ресурсів у мережі працюю спеціальні вузли, які називаються DNS-серверами. Всі ці вузли включені в єдину DNS-систему, яка є розподіленою базою даних, що складається з безлічі зон (наборів DNS-записів).
Процес взаємодії із системою DNS у простому поданні відбувається так:
- Користувач вказує доменне ім'я ресурсу в адресному рядку;
- Відправляється запит на DNS-сервер;
- Вузол зіставляє буквене позначення (домен) з фактичною IP-адресою запитуваного ресурсу;
- Браузер переходить на фактичну IP-адресу необхідного ресурсу.
Чим із більшої кількості складових частин складається доменне ім'я, тим триваліша процедура пошуку IP-адреси, яку виконує система DNS. Але вона виконується лише за першому зверненні. Завдяки кешуванню, у наступні рази DNS швидко надає необхідні дані.
Довгі доменні імена характерні для веб-ресурсів, що використовують піддомени - домени, які є частиною домену вищого рівня.
Наприклад, для интернет-порталу був створенний додатковий розіл - блог. Він може бути доступний як ще один розділ головного сайту (наприклад, domain.com.de/blog). Такий запис свідчить про те, що розділ «Блог» є частиною сайту, доступного за доменним іменем freehost.com.ua. Якщо мова йде про великий портал, зазвичай додаткові розділи мають місце на піддоменах. У даному прикладі це виглядало б так: blog.domain.com.de. Переваги такого підходу:
- Це окремий сайт, який може бути реалізований на іншій платформі (фреймворке);
- Розвантаження основного порталу;
- Спрощене управління (своя адміністративна панель).
Піддомени є відносним поняттям, оскільки, наприклад, freehost.com.ua є піддоменом для com.ua.
Які бувають домени
Існує дві основні групи доменних імен:
- Загальні – характеризують певну сферу діяльності, до якої належать веб-ресурси, які використовують ці доменні імена. Наприклад, ".com" - скорочення слова "company". Ці домени використовують переважно комерційні організації. Для некомерційних призначений домен ".org". На сьогоднішній день можна зустріти сайти різних некомерційних компаній, які використовують домен «.com». Таке «безладдя» обумовлена ??простотою отримання спільних доменних імен. У 2011 році було введено так звані «нові спільні домени», які наочно характеризують діяльність тієї чи іншої організації (наприклад, «.shop» або «.bank»).
- Національні – двосимвольні записи (після «.»), призначені для позначення держав. Зазвичай вони відповідають дволітерним кодам, наприклад, UK – United Kingdom (Великобританія), ME – Montenegro (Чорногорія). Деякі національні домени мають високу популярність у всьому світі, оскільки збігаються з позначеннями частот радіостанцій (наприклад, «.fm») або скороченим позначенням телеіндустрії («.tv»). Процедура реєстрації національного домену - складніше завдання, ніж загального. Домени держави можуть видаватися лише громадянам чи резидентам. Для оформлення знадобляться документи (паспорт, посвідчення водія). Домени деяких країн складаються із символів кирилиці, наприклад «президент.укр».
Що таке IDN
Вище вже було сказано, що домени деяких держав можуть утримувати кирилицю. Крім неї можуть використовувати символи національних алфавітів (наприклад- польської, української та інших мов). Такий підхід має такі цілі: патріотичну, спрощення розуміння для тих, хто не знає англійської.
У DNS-системі фактично використовуються лише домени, що містять символи латинського алфавіту. Тому над кириличними символами виконуються додаткові перетворення. З цією метою було створено спеціальний алгоритм Punicode, який використовується для трансформації символів Unicode в підтримуваний DNS-серверами ASCII.
Більше інформації про кириличні домени ви можете знайти в нашій статті " Що таке кириличне (IDN) доменне ім'я? "
Сервіс Whois
Ми вже знаємо, що домен – це символьне позначення адреси веб-ресурсу у глобальній мережі. Однак, його можна використовувати для отримання додаткових відомостей:
- Інформація про власника;
- Дані про організацію, яка зареєструвала домен;
- Деякі дані про DNS-сервер, на який спрямований вказаний домен.
Існує два способи отримати зазначені вище дані:
- Відкрити термінал в ОС і ввести команду whois домен, де замість домен необхідно вказати необхідне доменне ім'я.
- Використовуйте онлайн-сервіс whois.net.
Призначення доменних імен для різних веб-сервісів
Доменні імена використовують для:
- Звичайні сайти або блоги. Вони допомагають людям простіше знаходити необхідні їм ресурси, оскільки запам'ятовування IP-адрес - непросте завдання.
- Поштові послуги. Кожен бажаючий може завести власну поштову скриньку у різних сервісах абсолютно безкоштовно (наприклад, mymail@gmail.com). Для власника онлайн магазину supershop.com.ua це не найкращий варіант, оскільки частина домену належить бренду Google. Можна зареєструвати домен support@supershop.com.ua, придбати місце на хостингу та настроїти поштовий профіль.
- Паркування - попереднє замовлення доменного імені, що сподобалося. Оскільки попит на доменні імена досить високий, слід подбати про придбання варіанту, що сподобався, на етапі розробки веб-сервісу. Якщо сайт ще не готовий, при переході на адресу буде відображено відповідне повідомлення.
- Переадресація на інший ресурс. Представники бізнесу часто використовують соціальні мережі для просування свого продукту. Домен забезпечує можливість налаштування переадресації на потрібний ресурс, наприклад певну сторінку соцмережі. Такий підхід дозволяє заощадити час та кошти, необхідні на розробку сайту.
Як вибрати відповідне доменне ім'я
Підбір домену - відповідальне завдання для комерційних організацій, що працюють у конкурентних сферах. Компанія може виділити великий бюджет на створення якісного онлайн-порталу та рекламну кампанію, але некоректно обране доменне ім'я зведе до нуля ефективність усіх фінансових та трудових витрат. Тому слід звернути увагу на такі рекомендації:
- Чим коротше ім'я - тим краще, але без крайнощів.
- Назва повинна добре запам'ятовуватися.
- Ім'я може відповідати назві бренду, компанії, асоціюватись із сферою діяльності організації.
- При виборі доменної зони потрібно враховувати регіональні особливості цільової аудиторії (країна проживання), тематику веб-ресурсу (наприклад, ".shop" для онлайн-магазину).
- У доменному імені уникають використання складних літерних поєднань, цифр та інших символів, якщо вони не несуть жодного смислового навантаження.
Оскільки в глобальній мережі працюють мільйони різних сайтів зі своїми доменними іменами, обраний домен може бути зайнятим. Насамперед потрібно перевірити, чи є домен вільним. Це можна зробити за допомогою онлайн-сервісу, наприклад freehost.com.ua.
Весь ринок доменних імен можна поділити на дві частини:
- Первинний - нові домени, які раніше не використовувалися іншими веб-ресурсами. Вони позбавлені будь-яких переваг чи недоліків в історичному аспекті.
- Вторинний - домени, які раніше використовувалися іншими організаціями. Вони могли звільнитися з таких причин: ліквідація компанії, зміна імені, невчасна оплата. Історія вже використовуваного раніше доменного імені може бути як позитивною (велика аудиторія, високий рівень довіри), так і негативною (будь-які скандали, пов'язані з діяльністю сайту).
Представникам малого бізнесу слід купувати домени на первинному ринку, оскільки на придбання домену, що вже використовувався, з хорошою репутацією знадобиться чимала сума. Наприклад, домен "sex.com" перепродавався кілька разів. Сума однієї з останніх угод склала 13 млн. доларів.
Юридичні нюанси процедури реєстрації
Сьогодні доменні імена мають певну цінність, і тому потребують правового регулювання. Згідно з чинним законодавством України, домен включений до складу нематеріальних активів організації, виступає як об'єкт угод.
При реєстрації домену укладається договір, що містить такі пункти:
- Вказівка ??хостингу, на якому розміщено домен.
- Тип використовуваного ПЗ.
- Відомості про адміністратора домену (особа, яка набуває права використання доменного імені).
- Особливості врегулювання спірних питань (суворо у межах чинного законодавства).
Доменні суперечки – поширені явища, які вирішуються як у судових інстанціях, так і в рамках встановленої процедури UDRP. Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини способи використання доменних імен визначають їх самі власники. У зв'язку з цим право використання доменного імені наділене економічною цінністю. Законодавство України не відносить доменні імена до категорії засобів індивідуалізації.
Якщо Вам потрібний надійний реєстратор домену , Ви потрапили за адресою! Наша компанія працює на ринку з 2003 року, ми обслуговуємо понад 100 000 доменних імен, у нас Ви зможете зареєструвати домен більш ніж у 160 доменних зонах.