Мене звуть Євген Шерман. Я керівник FREEhost.UA. З 2006 року наша компанія надає послуги VPS / VDS на Україні. Часто купуючи VPS хостинг, користувачі не до кінця розуміють що з себе представляє ця послуга. Я постараюся максимально коротко розповісти про неї і про історію розвитку нашого хмарного VPS.
1. Тип віртуалізації
Виділяють два основних типи віртуалізації:
- Паравіртуалізація
- Повна віртуалізація
Паравіртуалізація це більш ранній тип віртуалізації. Всі віртуальні машини (гостьові системи) використовують ядро операційної системи на якій вони були запущені (Гипервизор). Це забезпечує продуктивність віртуальних машин близьку до продуктивності фізичного сервера. До основних недоліків віртуальних машини з паравіртуалізаціэю можна віднести неможливість установки різних операційних систем, обмеженість в можливостях налаштування ядра гостьової системи та неможливість повністю обмежити доступні для VPS ресурси.
Повна віртуалізація технологія апаратної віртуалізації, що дозволяє створити на фізичному сервері повністю незалежні між собою VDS сервера. VPS сервер є повним аналогом фізичного серверу. На ньому може бути встановлена своя операційна система, йому виділяється своя область оперативної пам'яті і дискового простору. На віртуальному сервері може бути встановлена будь-яка операційна система Linux, FreeBSD, Windows і навіть власний образ. Такий тип віртуалізації є більш надійним в порівнянні з паравіртуалізацієй, оскільки віртуальні машини повністю розділені між собою.
В 2009, коли KVM ще був дуже молодий і повний багів, для VPS ми використовували паравіртуалізацію. Зараз KVM це відмінна і надійна платформа. Добре зарекомендувала себе у всьому світі. Для нас найбільш важлива гнучкість віртуальних серверів і їх безпеку тому зараз для послуги хмарний VPS ми використовуємо KVM віртуалізацію.
2. Хмари та кластера
Чим важливіше проект, тим дорожче обходиться його простій для власника, іноді потрібно більше обчислювальних ресурсів ніж може дати один сервер. Тому сервера VPS хостингу почали об'єднувати в кластери.
Як правило VPS сервер розміщений на кластері коштує дорожче звичайного VPS сервера. Це пов'язано зі складністю реалізації. Правильно побудований кластер VDS хостингу забезпечує резервування всіх елементів системи. Зазвичай використовується схема резервування N + 1. Це означає, що для кожного елемента є гаряча заміна. Наприклад, якщо кластер складається з 3-х серверів, є 4-ий сервер, який не використовується, але на який завжди можуть переміститися віртуальні машини, в разі виходу з ладу одного з використовуваних серверів, або якщо якийсь віртуальній машині потрібно більше ресурсів. Так само резервується комутаційне обладнання, канали зв'язку і системи зберігання даних.
Найпоширеніші системи управління кластерами це Proxmox, OpenStack, VMware.
Ми використовуємо Proxmox для надання послуги хмарного VPS.
3. Дискова підсистема
Дискова підсистема VDS хостингу важлива характеристика віртуального сервера. Вона залежить від типу дискових накопичувачів, які використовуються при побудови системи зберігання даних і того яким чином досягається відмовостійкість.
Як правило послуги VPS надаються на SATA дисках, SSD дисках і комбінації цих носіїв.
SATA диски набагато дешевші в порівнянні з SSD дисками, але мають значно меншу швидкість роботи. Див. Малюнок нижче.

Як правило VPS на SATA накопичувачах продається з великим об'ємом диска та коштує дешевше. VPS на SATA використовуються для проектів яких важливішим є обсяг диска ніж його швидкість, для зберігання резервних копій та проектів що не сильно активно використовують файлову систему.
SSD диски значно швидші. Швидкість і надійність залежить від класу SSD - корпоративні і клієнтські SSD диски. SSD корпоративного класу значно швидші в порівнянні з клієнтською серією, призначені для роботи 24x7, мають більш тривалий термін експлуатації. SSD корпоративного класу коштують значно дорожче. Тому деякі хостинг провайдери намагаючись заощадити використовують для віртуальних серверів клієнтську серію SSD.
Зустрічаються також і гібридні рішення VDS серверів. Коли на одному VPS можна використовувати SATA і SSD диск одночасно. Наприклад на SSD диску розміщувати базу даних, а на SATA графічні зображення.
Якщо Вашому проекту достатньо 10-20 GB дискового простору ми рекомендуємо вибирати SSD VPS хостинг. Різниця в ціні складе $2 - $3 але при цьому продуктивність диска, а значить і швидкість роботи сайтів набагато вища.
До 2015 року на VPS серверах використовувалися SATA диски. Після зниження вартості SSD накопичувачів ми виконали безкоштовно міграцію наших клієнтів на SSD VPS. Більш швидка робота з файлами на VPS хостингу знизила споживання оперативної пам'яті, а швидкість роботи сайтів на VDS хостингу зросла в 3-4 рази.
Як правило сховище даних знаходиться на тому ж сервері де розташовуються віртуальні сервери. З декількох дискових накопичувачів формують рейд масив, щоб забезпечити збереження даних у разі виходу з ладу одного з дисків.
При побудові відмово-стійкого кластеру VPS все значно складніше, я дуже коротко торкнуся цієї теми. Щоб забезпечити можливість міграції віртуального серверу між фізичними серверами, дискова система повинна знаходиться на окремих серверах і бути доступна на кожному фізичному сервері що входить в кластер VDS.
Поширеним варіантом для цього є покупка дорогих файлових сховищ. Вони забезпечують надійне зберігання даних, високу надійність роботи. Однак є закритим продуктом, впливати на який адміністратори фактично не можуть. Перша реалізація нашого VPS хостингу була саме із застосуванням такого пристрою.
Ми зіткнулися з цілою низкою незручностей, в тому числі і високою вартістю масштабування. В результаті ми почали застосовувати інший підхід до побудови файлового сховища - використовувати програмні засоби.
Наш вибір зупинився на CEPH. Це сучасне ПО дозволяє створити високо надійний масштабований кластер файлового сховища. Елементи цього кластера навіть можуть перебувати в різних дата-центрах. В результаті нам вдалося збільшити швидкість роботи дискової підсистеми на VPS хостингу ще в два рази. При цьому CEPH дозволяє регулювати кількість копій даних, які будуть зберігатися. Ми використовуємо триразове резервування.
4. Підтримка
В залежності від моделі надання послуг VPS провайдером, рівень підтримки відрізняється. Це значно впливає на вартість послуг. Існує три основних моделі: VPS без підтримки, VPS з базовою підтримкою і додаткові послуги адміністрування.
Користувач самостійно вирішує який із варіантів для нього зручніший.
Якщо досвід адміністрування є, Ви цілком можете купити VPS без підтримки, в іншому випадку зручніше купити VPS з підтримкою.
Базова підтримка, як правило включає в себе мінімально необхідний список завдань. Наприклад оновлення версії PHP, додавання необхідних модулів або зміна налаштувань, підключення SSL сертифікату. Якщо завдання більш складне, робота по ній оцінюється окремо.
Іноді зручно віддати сервер під повний контроль провайдера. Це означає, що оператор встановлює на VPS сервер свою систему моніторингу і контролює не тільки працездатність віртуальної машини, а й усіх запущені на ній сервіси.
Ми в своїй роботі практикуємо всі види обслуговування. При виборі пакету VPS хостингу звертайте увагу на назву тарифного плану. Пакети лінійки UNIX-ONLY надаються без підтримки, на них не встановлюється панель управління.
Решта пакетів хостингу включає в себе базову підтримку. При необхідності власник VPS серверу може купити розширену підтримку.
5. Розміщення обладнання та канали зв'язку
На швидкість доступу до сайтів на хостингу VPS впливає географічне розташування дата-центру в якому розташовуються сервера провайдер. Чим далі від відвідувачів розташовуються сервера, тим більше часу буде потрібно на передачу даних користувачеві. Крім цього пошукові системи в своїй видачі результатів пошуку також орієнтуються на країну в якій знаходяться сервера хостингу.
Ми надаємо послуги VPS хостингу в Україні, сервери розміщені в нашому дата-центрі в Києві. Наш дата-центр підключений до всіх Українським пунктів обміну трафіком: UA-IX, DTEL-IX, GIGANET. Сумарна пропускна здатність наших каналів зв'язку становить 100 Gbit/sec. Ми закладаємо подвійне резервування ємності. Найбільш часто наші послуги VPS хостингу замовляють для сайтів орієнтованих на Україну та Європу.
6. Додаткові послуги
Додаткові послуги під час купівлі віртуального серверу можуть бути найрізноманітнішими. Найбільш поширені це: місце для зберігання резервних копій, можливість замовлення додаткових IP адрес, наявність панелі управління VPS сервером, система моніторінгу з можливістю дізнаватися про проблеми по SMS, безкоштовні SSL сертифікати і безліч інших послуг.
Ми намагаємося постійно оновлювати набір корисних фішок. Нещодавно додали багато шаблонів для автоматичного розгортання програмного забезпечення на VPS. Клієнтам ми надаємо місце для зберігання резервних копій з доступом по FTP, реселлерську програму по реєстрації доменів.
Це коротка характеристика VPS хостингу. Надалі я більш детально розповім про технічну реалізацію нашої VPS хмари.