• База знань
 • /
 • Блог
 • /
 • Wiki
 • /
 • ONLINE CHAT
+380 (44) 364 05 71

Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).

Тенденції доменної індустрії: 5 ключових напрямків

Вступ

 Індустрія доменів пройшла довгий шлях з моменту реєстрації першого доменного імені в 1985 році. На сьогодні зареєстровано понад 350 млн доменних імен, і галузь продовжує розвиватись. Це лише ззовні може здаватись, що ринок доменів сталий. Насправді ж він постійно змінюється під впливом ринкових тенденцій, глобальних подій, нових технологій. Важко передбачити, що буде з індустрією через десять років. Проте вже зараз помітні найбільш перспективні тенденції. Розглянемо їх детальніше та проаналізуємо вплив.

Швидке поширення інтернету

Все більше людей у світі отримують доступ до безперебійного швидкого інтернету. Там, де кілька років тому якісне з’єднання вважалося розкішшю, зараз воно стало частиною повсякденного життя більшості населення. На інтернет орієнтована велика кількість сучасних гаджетів: від смартфонів до побутової техніки. Тож цілком очевидна тенденція зростання.

Світовий показник проникнення інтернету станом на квітень 2023 року становив 64,6%, а лідерами є країни північної Америки та Європи. В Україні станом на 2021 рік кількість користувачів інтернету склала 30 млн осіб або 72% населення. На початок 2024 року в Україні зареєстрували 29,64 млн інтернет-користувачів з рівнем проникнення 79,2%. Показник зріс в першу чергу через зменшення кількості населення, пов’язане з наслідками повномасштабної війни.

Найменш поширений інтернет-доступ — у країнах Африки південніше від Сахари та у Південній Азії. Перспективними вважаються густонаселені країни, що розвиваються: Нігерія, Бразилія, Мексика. Попит на доменні імена та послуги хостингу у цих країнах найближчим часом лише зростатиме. Особливо це актуально для локальних ccTLD: .cn, .in і .ng , а також їхніх варіантів IDN. Це — важливий сигнал для компаній, які планують розширюватися на ці ринки.

Поступова відмова від регіональних доменів з радянськими назвами

енденція переходу на користь правильних написань регіональних доменів українською мовою набирає обертів в національній доменній індустрії. Цей процес супроводжується додаванням нових доменних зон: наприклад, kyiv.ua замість kiev.ua, kharkiv.ua замість kharkov.ua , uzhhorod.ua, замість uzhgorod.ua тощо. Так, у березні 2024 року кількість реєстрацій у доменній зоні kiev.ua впала на 209 випадків, а kyiv.ua — зросла на 156. Популяризуються й існуючі домени, які характеризуються правильним написанням.

Це свідчить про поступове зміцнення національної ідентичності та викорінення залишків російського впливу. Заміна регіональних доменів на правильні написання українською мовою сприяє формуванню українського Інтернету як аутентичного простору, що відображає культурні особливості країни. Такий тренд допомагає зміцнювати позиції української мови у цифровому середовищі.

Зменшення загальної кількості доменів в українському сегменті

Український доменний простір також переживає й інші зміни, пов'язані з війною. Однією з них є зменшення загальної кількості зареєстрованих доменів. Так, за четвертий квартал 2023 року показник впав на 16%. Найбільш масовий публічний домен com.ua охоплює 307 тис. імен (-16.7% за IV квартал 2023 року). Домен .ua охоплює 25,413 тис. імен (-5.5% за IV квартал 2023 року).

Існує декілька причин, що обумовлюють цю тенденцію:

 • Війна спричинила значні економічні труднощі для багатьох українських підприємств та організацій, що змушує їх скорочувати витрати, в тому числі й на реєстрацію та оренду доменних імен.
 • Значна частина українських підприємців та компаній перемістилась за кордон і зареєструвала доменні імена в міжнародних доменних зонах.
 • Розширення бізнесу за межі країни теж пов’язане з необхідністю реєструвати доменні імена в зонах .com та інших, більш звичних для європейських чи американських користувачів.

Розвиток нових gTLD

Нові gTLD, які з'явилися після запровадження програми розширення доменів у 2013 році, здобули популярність і надають більше можливостей для реєстрації унікальних імен.

Наприклад, .xyz став одним із найпопулярніших нових gTLD з понад 3 мільйонами реєстрацій. Інші популярні gTLD — .online, .top, .shop, .site та інші. Кількість нових gTLD постійно зростає, що дозволяє людям та компаніям знаходити унікальні та пам'ятні доменні імена: особливо в умовах, коли більшість знакових імен в зоні .com вже зайнята.

Популярності також набирають і geoTLD, які вказують на географічну прив'язку, наприклад, .nyc або .barcelona. Це особливо актуально для гіперлокальних вебсайтів та послуг.

Крім нових gTLD, спостерігається тенденція креативного використання існуючих ccTLD (кодових доменів верхнього рівня), таких як .me або .io. Наприклад, домен .ai став особливо популярним зі зростанням попиту на сервіси, які базуються на технологіях штучного інтелекту. Доменне ім’я You.ai було продане за колосальні 700 тис. доларів США через ринок Sedo.

Про цей феномен варто сказати окремо. 16 лютого 1995 року з'явилася нова доменна зона .ai, призначена для карибської острівної держави Ангілья. Довгі роки вона не була популярною, але все змінилося у 2022 році. Світ побачив революційний стрибок у розвитку штучного інтелекту, ознаменований в першу чергу появою інструментів ChatGPT і Midjourney. Цей прорив призвів до лавиноподібного зростання попиту на домени .ai (AI — скорочення artificial intelligence або «штучний інтелект»). З травня 2022 року по травень 2023 року кількість реєстрацій .ai зросла на 156% — вражаючий показник, який свідчить про стрімке захоплення цим цифровим рішенням. І це лише початок: динаміка зростання збереглась протягом 2023 року, не показуючи ознак уповільнення.

Хоча ніхто не може з упевненістю зазирнути в майбутнє, штучний інтелект вже міцно закріпився в мейнстрімі. Це може свідчити про те, що .ai продовжуватиме мати стійкий попит, адже все більше людей та компаній прагнуть долучитися до революції ШІ.

В Україні також спостерігається зростання популярності нових gTLD. Особливо:

 • .online — для будь-яких онлайн-сервісів;
 • .shop — для інтернет-магазинів;
 • .site — для особистих та інколи корпоративних сайтів;
 • .io — цей ccTLD для Британської території в Індійському океані популярний в Україні, як і в інших країнах, завдяки своїй лаконічності.

Акценти на безпеці та конфіденційності

До 2025 року сукупні дані людства досягнуть 175 зетабайт: після 175 слідує 21 нуль. Ці дані включають усе: від потокового відео та застосунків для знайомств до державних баз даних. Захист інформації є життєво важливим.

Кіберзлочинність супроводжує інтернет майже з моменту його зародження. І вона лише набирає обертів. Щороку світ стикається з мільйонами кібератак, які завдають збитків на трильйони доларів звичайним користувачам та бізнесу. Хакери та фішери постійно вдосконалюються, вигадуючи все нові та складніші типи атак. У 2023 році в усьому світі кількість жертв удвічі зросла порівняно з 2022 роком, а на Близькому Сході активність банд-вимагачів зросла на 77%.

В таких умовах інновації у сфері безпеки та конфіденційності не втрачають актуальності. Особливого поширення набули атаки соціальної інженерії, такі як фішинг та компрометація ділової електронної пошти. 93% успішних кібератак починаються з електронного листа, тому адекватний захист цієї сфери є життєво важливим. Клієнти шукають розширені засоби захисту email, такі як рішення DMARC та сертифікати S/MIME.

Значення мають й інші служби та протоколи: наприклад, DNSSEC та захист від DDoS. Впровадження цих інструментів є не лише трендом у доменній індустрії, але й необхідністю: потрібно відповідати на виклики адекватними мірами.

Кілька слів про найближче майбутнє

Не можна ігнорувати тенденцію, яка має потенціал істотно змінити ринок — Web 3.0. Це новий етап розвитку інтернету, який ґрунтується на децентралізації, відкритості та захисті особистих даних. Одна з ключових змін — розвиток децентралізованих доменів, які не залежать від ICANN та інших органів. Ними керують у блокчейні за допомогою смартконтрактів. Ми присвятили цій тенденції окрему статтю: WEB 3.0 DOMAIN: що це та чим відрізняється від стандартних доменів?

Реєстратор доменів FREEhost.UA реєструє домени в українських та міжнародних зонах з 2002 року. З нашою допомогою Ви можете підібрати домен в більш ніж 300 доменних зонах. При купівлі хостингу домен реєструється безкоштовно, або зі знижкою. Купуючи домен в нашій компанії, Ви зможете створити одну електронну скриньку з захистом від спаму та вірусів, налаштувати редірект та парковочну сторінку. Для забезпечення надійності роботи домену DNS сервери розташовані в трьох різних країнах. Підберіть домен зараз для свого сайту.

Підписуйтесь на наш телеграм-канал https://t.me/freehostua, щоб бути в курсі нових корисних матеріалів.

Дивіться наш канал Youtube на https://www.youtube.com/freehostua.

Ми у чомусь помилилися, чи щось пропустили?

Напишіть про це у коментарях, ми з задоволенням відповімо та обговорюємо Ваші зауваження та пропозиції.

Дата: 05.04.2024
Автор: Носенко
Голосування

Авторам статті важлива Ваша думка. Будемо раді його обговорити з Вами:

comments powered by Disqus
navigate
go
exit
Дякуємо, що обираєте FREEhost.UA