Що таке кириличне (IDN) доменне ім'я?
Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).
Ще зовсім нещодавно ніхто і припустити не міг, що назву сайту можна ввести, використавши кириличні символи – за багато років користування інтернетом усі звикли до використання латинського алфавіту, і лише його. Тепер є доменні імена українською, російською, китайською, арабською та іншими мовами. Кількість доменних імен національними мовами безперервно зростає.
Веб-майстри та фахівці з просування подвійно ставляться до доменних адрес, написаних на кирилиці. Це й не дивно, тому що вони мають як переваги, так і недоліки.
Різновиди IDN
Наразі йдеться про інтернаціоналізовані доменні імена , відмінною рисою яких є зміст символів національних алфавітів. Наприклад – президент.укр. Цей IDN розташований у національній доменній зоні.
До IDN ставляться як домени з нелатинськими літерами в доменах верхнього рівня, наприклад COM, NET, і у національних доменних зонах 2-го рівня, складені з літер кириличних (та інших) алфавітів.
IDN домени представлені в таких великих доменних зонах як COM, NET, COM.UA, IN.UA. Наприклад, квіти.COM.UA.
Повний IDN - домени, у яких назва доменної зони також у національному алфавіті. Наприклад Фріхост.УКР. У таких доменних зонах використовувати кириличні символи в імені домену не можна.
Неповний IDN – доменні зони, що підтримують одночасно латиницю та кирилицю. Наприклад, COM, COM.UA. Проте діє правило, назва домену має містити лише латинські символи або лише символи одного національного алфавіту. Можуть бути інші обмеження. Наприклад у доменній зоні COM.UA, в імені кириличного домену має бути один із специфічних символів української мови: д,ж,і,й,л,п,ф,ц,ш,щ,ъ,и,е,ю,я ,е,є,ї.
Punycode (Понікод). Що це?
Основна мета створення доменів на кирилиці – розширити можливість вибору домену для тих країн, де не прийнята латинська писемність – країни пострадянського простору, арабські країни, Китай. Задля досягнення цієї мети в системі DNS , що передбачає обмеження у вигляді можливості використання лише 26 букв латиниці, цифр від 0 до 9 і знака дефісу, було винайдено специфічну методику перетворення, що отримала назву Понікод (латиницею – Punycode). Завдяки цьому коду, домен на кирилиці перетворюється на зрозумілий для браузера вигляд. Якщо спочатку виникали певні труднощі, то зараз користуватися кириличним доменом так само зручно, як і латинським - всі сучасні браузери за замовчуванням оснащені вбудованим Punycode, і з «розумінням» кириличних доменів вже все гаразд.
Працює це в такий спосіб. Коли в адресному рядку вказується назва на кирилиці, наприклад, квіти.укр, браузер автоматично її переводить у Punycode і робить запит у DNS. Наприклад адресу квіти.укр буде перетворено на xn—b1ame7a1g.xn -- j1amh
Для того, щоб відрізнити ім'я домену в панікод, від звичайного домену, на початок імені додається префікс xn--
Кирилічні домени - маркетингові та SEO переваги
У наведених нижче перевагах і криється відповідь на питання щодо того, навіщо потрібні кириличні домени з комерційної точки зору. Адже суто заради зручності людей, які говорять не однією з групи латинських мов, ніхто не став би вигадувати домени на кирилиці. Отже, IDN домен від латинського доменного імені вигідно відрізняє таке:
-
багато вільних та перспективних з комерційної точки зору імен у цих зонах – це головна перевага, заради якої і була винайдена можливість зареєструвати кириличний домен . З високою ймовірністю можна припустити, що за відсутності можливості зареєструвати сайт під гарним доменом в одній із затребуваних зон типу .com або .com.ua, кирилична альтернатива вирішувала питання;
-
зручність використання сайту для тих, хто зовсім не сприймає та не розуміє англійської мови. Кирилічні домени добре сприймаються на слух і їх просто запам'ятати, а потім шукати через Google;
-
сам по собі кириличний домен - SEO інструмент, тому що в таку назву сайту не складе труднощів ключове слово. Багато фахівців з просування стверджують, що такі веб-ресурси Яндекс дізнається краще;
-
кириличні домени проблеми щодо просування посиланнями не приносять. Якщо раніше деякі сервіси, що використовуються для набору маси сайту вкрай неохоче працювали з не латинськими доменами, то зараз цієї проблеми вже не існує.
Недоліки доменів на кирилиці
Найбільш суттєвими є такі:
-
не передбачено можливості створення корпоративної пошти. Допустимо тільки використання адреси в Punycode, що не дуже зручно;
-
різні браузери по-різному конвертують домени на кирилиці;
-
іноземці, які не володіють українською мовою, зазнають труднощів при спробі доступу до сайту під кириличним доменом.
Вирішення питання – використання кількох доменних імен. Достатньо налаштувати перенаправлення з кириличного домену на «звичайний», написаний латиницею. Тоді всім відвідувачам буде зручно.
Реєстратор доменів FREEhost.UA надає послуги реєстрації доменних імен у більш ніж 200 доменних зонах. У нас Ви можете замовити хостинг із доменом для сайту будь-якої складності.