Що таке DNS?
Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).
Перш ніж розібратися, що таке DNS, розглянемо, як користувач потрапляє на вибраний ресурс. Ім'я сайту, записане літерами, слугує для ідентифікації ресурсів у мережі Інтернет. Машини бачать імена сайтів по-іншому, за літерним значенням ховаються цифри. Набравши у браузерному рядку 216.58.215.99, Ви потрапите на сервер Google. Якщо введете набір літер google.com, сервер перетворить літерний запит браузеру на 216.58.215.99. Щоб сайт завантажився, потрібно отримати відгук від кінцевого серверу, пакети даних від Вашого ПК, проходячи через сотні вузлів, перш ніж досягнуть машини, що зберігає потрібну інформацію.
Зміст
- Що це DNS?
- Що таке сервер DNS?
- Що таке зона DNS?
- Основні DNS записи
- Що таке рекурсивні та нерекурсивні DNS
Що це DNS?
Domain Name System – система ієрархічного зв'язку, покликана організувати зберігання та обмін даними про доменні імена між серверами. Так написано у Вікіпедії, спробуємо наочно розібратися, що таке dns.
Уявіть собі палац з безліччю кімнат, у кожному кілька дверей. Перебуваючи в холі, Ви запитуєте інформацію про цей будинок. Головний дворецький знаходиться у протилежному кінці будівлі. Слуга, отримавши від Вас запит, біжить до сусідньої кімнати, там він передає записку і ключ від однієї з дверей іншому слугі. Наступний лакей повторює цю дію. Так відбувається доти, доки інформація не дійде до головного. Комп'ютер подає запити десяткам слуг, що пробігають тисячі кімнат. DNS – це чітка деревоподібна структура, що дозволяє перерозподілити запити між різними серверами.
Що таке сервер DNS?
Сервер DNS забезпечує зберігання та адміністрування даних в ієрархічній структурі. До його завдань входить передача відомостей про доменне ім'я. Кожен вузол має власну зону відповідальності. Вищий сервер у деревоподібній структурі надає запит нижчестоящому або іншому вузлу. Щоб збільшити швидкість завантаження, деякі сервери DNS можуть кешувати дані інших вузлів.
Що таке зона DNS?
У структурі сервера DNS є особливе місце для запису даних про домен (див. Домен що це? ), Його піддоменах, що підключаються до ресурсу поштових сервісів. DNS зона спеціально виділяється із загальної структури для передачі відповідальності за домен фізичній чи юридичній особі – делегування. Має ієрархічну структуру: кореневий домен (базовий сервер) > домен першого рівня > FQDN > домен другого рівня > далі йде ім'я хоста чи домен третього рівню.
Нижче домен називають піддоменом , їх записи можна делегувати іншому серверу.
Домен першого та другого рівня або TLD: національні та загальні домени: ua, com.
FQDN – визначає ім'я домену, зберігає запис усіх доменів, включаючи кореневий. Схожий своїми функціями з абсолютним ім'ям у файловій системі.
Ресурсний запис - під цим терміном мається на увазі найпростіша одиниця зберігання даних. Кожен вузл має своє унікальне ім'я. Зона DNS об'єднує кілька імен доменів.
Для того щоб зареєстрований домен працював потрібно мінімум два DNS сервери. приклад: alpha.freehost.com.ua; beta.freehost.com.ua. Реєстратор доменів зазвичай надає сервери для зберігання DNS зони.
Основні DNS записи
Існує 10 основних типів записів.
- Запис типу А – цифровий синонім для опису домену в буквеному виразі. А-запис містить одну адресу ipv4-адресу. Домен може мати кілька таких записів.
- Запис типу АААА – аналог А-запис, але протоколу ipv6.
Чому використовується стандарт ipv4 та ipv6.
У ранньому стандарті номер складається з чотирьох чисел, відповідно номерна ємність обмежена цим параметром. Через велику кількість серверів, підключених до мережі Інтернет, протокол вичерпав свої можливості. Для збільшення ємності було придумано новий стандарт зі збільшенням довжини адреси до 6 символів.
- Time to Live (TTL) – час зберігання кешу до повторного перезапису вказується за секунди, за замовчуванням коштує значення 300-500.
- CNAME - canonical name або псевдонім хоста. Він має функцію пересилання даних в інший вузол з А-записом.
- Запис SRV – server selection – показує, який сервер було обрано передачі пакетів даних.
- Запис MX – mail exchange відповідає за обмін інформацією поштових серверів.
- Запис PTR – особливий тип DNS запису, що прив'язує до айпі-адреси канонічне ім'я. Запис покажчика використовується для ідентифікації пакетів даних, наприклад, при надсиланні пошти звіряється IP та ім'я поштового сервера.
- Запис SOA містить вказівку, на якому конкретно вузлі зберігаються дані про власника ресурсу, контактну інформацію, час зв'язку між серверами, інтервали кешування.
- Запис NS – name server містить ім'я сервера DNS
- RDLEN – параметр відповідає за довжину поля, до якого записуються дані.
Тепер Ви знатимете, дивлячись на запис dns, що це за параметри.
Що таке рекурсивні та нерекурсивні DNS
Рекурсія – це пошук інформації по всій системі з подальшою видачею даних на запит та проміжним кешуванням відповідей від усіх опитаних серверів.
Нерекурсивний пошук видає лише посилання на сервер, щоб браузер зміг самостійно опитати кожен вузол.
На цих сайтах можна переглянути приклади DNS запису свого або чужого домену:
У нас Ви можете купити домен com.ua лише за 280 грн. FREEhost.UA є реєстратором доменних імен із 2006 року. Разом з доменом Ви отримуєте безкоштовно 4 DNS сервери, розташовані в різних точках земної кулі. Завдяки цьому швидкість завантаження сайту збільшується.