Що таке мова програмування Python?
Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).
Python (укр. Пайтон) — високорівнева мова програмування, яку називають другою за популярністю в світі. Її використовують для розробки вебзастосунків, програмного забезпечення, машинного навчання. Python застосовують для вирішення робочих завдань у компаніях Google, Instagram, Facebook, IBM, NASA, Dropbox, Netflix та інших. Розробники цінують цю мову програмування за простоту у вивченні, ефективність та мультиплатформність.
Вступ
- Мова Python: що це?
- Можливості мови програмування Python
- Що таке мова Python: особливості застосування
- Бібліотеки Python
- Найвідоміші фреймворки для мови програмування Python
- Популярні Python IDE
Мова Python: що це?
Python – скриптова мова програмування з досить простим синтаксисом. Для розуміння достатньо порівняти принципи написання найпростішої програми, яка виводить на екран текстове повідомлення. Ось як це виглядає в Java:
Ось як в C++:
І ось як у Python. Всього один рядок коду:
Саме тому мова програмування Python більш доступна для новачків, а професіонали встигли адаптувати її для вирішення великої кількості завдань. Це мультиплатформне рішення, тому знання Python дає можливість працювати у різних сферах: від розробки мобільних застосунків до ігрової індустрії та штучного інтелекту.
У мови програмування динамічна типізація: є можливість передавати до функцій будь-який тип даних без попереднього вказання. Інтерпретованість дозволяє знаходити помилки у коді ще до повної збірки у робочий застосунок. При цьому Python дуже чітко дає зрозуміти, де та через що виникла помилка.
Можливості мови програмування Python
Що таке Python? Це мова об'єктноорієнтованого програмування (ООП). Програмне забезпечення на Пайтоні оформлене у вигляді моделей, які можуть бути зібраними у пакети. Тип та структуру кожного об’єкта можна запитати під час виконання програми. Для кожного з об’єктів можна отримати всю інформацію щодо його внутрішньої структури. Окрім того:
- у мови логічний синтаксис, завдяки чому вихідний код легко читати та розуміти;
- гнучкість та масштабованість Пайтона дозволяє адаптувати високорівневу логіку та розширяти складні застосунки, як тільки виникне така необхідність;
- розробка на Python у більшості випадків проходить швидше, ніж на інших мовах програмування;
- Пайтон – інтерпретована мова програмування. Це значить, що код можна написати у будь-якому текстовому файлі на будь-якій платформі, і потім успішно запустити;
- у Python — колосальна спільнота однодумців. Тож будь-які складнощі конкретних розробників вирішуються колективно.
Проте є декілька особливостей, які можна віднести до недоліків. Це повільність (ця мова програмування хоч і універсальна, проте повільніша за інші), велика кількість ресурсів, необхідних для роботи та «прив’язаність» до системних бібліотек.
Що таке мова Python: особливості застосування
Мова програмування Пайтон використовується у наступних сферах:
- Розробка програмних застосунків будь-якого напрямку.
- Розробка серверної частини мобільних застосунків (найпопулярніший напрямок).
- Ігри. Багато сучасних ігор для комп’ютерів (наприклад, World of Tanks) частково чи повністю написані на Python.
- Вбудовані системи для різних пристроїв. Дуже часто Пайтон використовують для написання внутрішніх платформ управління банкоматами.
- Скрипти та плагіни до уже реалізованих програм для автоматизації процесів чи створення інших рішень.
- Тестування (автоматизація цього процесу).
- Машинне навчання. – основна мова для написання алгоритмів і аналітичних застосунків у сфері Machine Learning.
Бібліотеки Python
Різні бібліотеки Пайтон використовують для виконання конкретних завдань. Наприклад, Matplotlib підходить для відображення даних у двовимірній та тривимірній графіці. Pandas підходить для зручної роботи з даними. NumPy дозволяє створювати масиви та керувати ними. Requests використовується для веброзробки. OpenCV-Python відкриває можливості для обробки зображень з метою оптимізації систем «машинного зору».
Найвідоміші фреймворки для мови програмування Python
Фреймворки Python допомагають створити зручне та функціональне середовище для розробки. У них міститься набір інструментів, модулів та бібліотек, корисних для виконання конкретних завдань. Це значно полегшує роботу: наприклад, дає змогу не витрачати час на розписування дій, які повторюються, а використати релевантний інструмент. Тож є можливість позбутися рутинних процесів та сконцентруватися на логіці проєкту.
Серед найпопулярніших фреймворків для Python:
- Django — найстаріший та найвідоміший. Створений для реалізації великих інтерактивних проєктів;
- Pyramid – зручний у налаштуваннях, і дає можливість реалізувати складні нестандартні ідеї;
- Web2py — підходить в першу чергу для вебзастосунків і може використовуватись на будь-яких архітектурах.
Популярні Python IDE
IDE або інтегровані середовища розробки – це програмне забезпечення, яке надає розробникам необхідні інструменти для написання, редагування, тестування та налаштування коду. Для розробки на Пайтоні найчастіше використовують IDE PyCharm, IDLE, Spyder та Atom.