Що таке хостинг?
Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).
Хостинг – це послуга з надання користувачам ресурсів (серверів) для розміщення та зберігання інформації. Традиційно хостинг є частиною пакету послуг з обслуговування сайту та має на увазі наявність трьох основних складових:
- розміщення файлів сайту на сервері;
- постійний доступ до Інтернету;
- наявність програмного забезпечення для обробки запитів до файлів, з яких складається сайт.
Також хостинг включає можливість використання баз даних, зберігання поштової кореспонденції та техпідтримку відповідних сервісів зі сторони компанії-хостера.
Що таке веб-сайт?
Веб-сайт — це сукупність веб-сторінок, логічно та структурно пов'язаних між собою та об'єднаних одним доменним ім'ям. Кожна веб-сторінка сайту — це система електронних документів, що складаються з коду та файлів даних (медіаконтент, текстові документи та ін.).
Від масштабу сайту прямо залежить його потреба в ресурсах: кількості доступної пам'яті на сервері, швидкості доступу до мережі, можливість нормально працювати при високих навантаженнях. І якщо хостинг невеликих проектів можна довірити локальним компаніям, то для великого сайту найкраще вибирати хостера, який зможе запропонувати сучасний Data-центр для розміщення вашого проекту. Дізнатися більше про веб-сайти можна у статті “Що таке веб-сайт?”
Що таке Data-центри?
Data-центр — це спеціальна будівля/приміщення, призначене для розміщення мережного та серверного обладнання та має системи, необхідні для безперебійного функціонування (охолодження, автономного електропостачання, захисту від проникнення).
Хостинг сайту в дата-центрі — це спосіб оптимізувати вартість вмісту веб-проекту при забезпеченні постійної доступності та високому рівні захисту. Data-центри розміщуються поблизу вузлів зв'язку, що дозволяє забезпечити високу швидкість завантаження сайтів, розміщених на їхніх серверах.
Клієнтам дата центрів доступні всі основні послуги хостингу:
- оренда віртуального сервера;
- оренда виділеного сервера;
- розміщення сервера клієнта на території центру (Colocation);
- оренда виділеної технологічної зони (Dedicated area). Найчастіше послуга доступна лише великим клієнтам, які мають особливі вимоги до безпеки (банки, біржі, державні установи).
Невеликі дата центри також можуть надавати віртуальний хостинг. Але через масовість цієї послуги та необхідність підтримки супутніх їй процесів, великі компанії не працюють у цьому сегменті: вони орієнтуються або на корпоративний бізнес, або працюють через хостингові компанії, які беруть підтримку користувачів на себе. Для того, щоб більше дізнатися про дата-центри, читайте нашу статтю “Data center що це?”
Види хостингу
На сьогоднішній день ринок пропонує користувачам кілька варіантів хостингу: віртуальний (Shared-hosting), віртуальний виділений сервер (Virtual dedicated server) та виділений сервер. Кожен з представлених варіантів відрізняється вартістю, обсягом дискового простору, якістю доступного ПЗ, рівнем техпідтримки та іншими параметрами. Тому вибір хостингу для сайту залежить від його потреб у ресурсах для забезпечення його нормального функціонування.
При виборі варто враховувати і ваші плани: так, якщо ви плануєте активне зростання сайту і починаєте, наприклад, з VDS, то краще обирати компанію, яка має можливість оренди виділеного сервера, який стане вам необхідний по мірі зростання проекту.
Віртуальний хостинг
Віртуальний хостинг передбачає надання сервера в оренду великій кількості користувачів, між якими ділиться дисковий простір та обчислювальні потужності. Такий варіант — оптимальне рішення для маленьких сайтів та web-проектів, яким не потрібний великий обсяг мережевих ресурсів у цілодобовому режимі.
Віртуальний хостинг — одне із найпопулярніших на сьогодні рішень на ринку. Популярність обумовлена ??його дешевизною (ціна починається від 1-2$/міс), відносною простотою управління сайтом (панель управління з мінімальною кількістю налаштувань зрозуміла більшості користувачів) і відсутністю необхідності розбиратися з мережними налаштуваннями (як правило, вони задаються хостинг-провайдером). br />Але при виборі хостингу необхідно враховувати й недоліки цього варіанта:
- підходить виключно для маленьких проектів;
- обсяг дискового простору обмежений;
- гарантій стабільної роботи сайту немає: часто трапляються перебої в роботі серверів (через їхню перевантаженість);
- можливості з управління сайтом та його модифікації обмежені через усіченість функціоналу адміністративної панелі;
- слабка захищеність від зломів та зараження вірусами.
Фактично, якщо вам необхідний умовний сайт-візитка або простий односторінковий сайт, то віртуальний хостинг цілком підійде для його розміщення. Але для більш серйозних проектів потрібні функціональніші рішення.
ПІДБРАТИ | ХОСТИНГ від 29 грн./міс. |
- 3000 мегабайт диск - пошта без обмежень - автомонтаж CMS - безкоштовний домен |
Підходить для розміщення персональних та корпоративних сайтів, невеликих електронних мгазинів. |
Віртуальний виділений сервер
VDS (віртуальний виділений сервер) передбачає виділення кожному користувачеві частини віддаленого сервера. Таким чином, створюється віртуальна машина для кожного окремого клієнта хостингу, що дає ряд переваг:
- своя ОС на кожній віртуальній машині;
- гарантований постійний обсяг серверних та мережевих потужностей, що гарантує стабільну роботу сайту;
- можливість самостійного керування віртуальною машиною, включаючи вибір необхідного програмного забезпечення.
Наявність наведених вище переваг робить VDS оптимальним вибором для хостингу проектів середнього розміру: невеликих магазинів, порталів новин і т.д.
До недоліків віртуальних виділених серверів можна віднести необхідність наявності навичок системного адміністратора (або наявність співробітника з такими компетенціями ) та відносну схильність до вірусних атак (через необхідність ділити дисковий простір з іншими веб-проектами, рівень захисту яких вам невідомий).
ЗАМОВИТИ | VPS від 188 грн./міс. |
- гарантовані ресурси - 60 Gb на сервері бекапів - root доступ - технічна підтримка |
Підходить для проектів, що активно розвиваються, яким віртуального хостингу вже не достатньо. |
Виділений сервер
Під час оренди виділеного сервера клієнт отримує окремий віддалений сервер, який повністю переходить під його контроль. Компанія-хостер відповідає лише за технічний стан мережевого та серверного обладнання та забезпечує повну технічну підтримку користувача. Виділений сервер використовується для великих інтернет-проектів (інтернет-магазини, маркетплейси, новинні та розважальні портали з високою відвідуваністю та великою кількістю аудіо- та відеоконтенту), де важлива постійна наявність необхідних ресурсів та високий рівень захисту даних.
Орендуючи виділений сервер , користувач отримує можливості, аналогічні варіанту з купівлею необхідного обладнання та розміщення його на своїй території (повний контроль над сервером, широкий вибір програмного забезпечення для роботи з сайтом, постійна висока швидкість з'єднання та ін.).
Умовними недоліками dedicated server є висока вартість та обов'язкова наявність системного адміністратора. Але, запускаючи та розвиваючи великий веб-сайт, вам у будь-якому випадку доведеться вирішувати ці проблеми.
ВИБРАТИ | Сервер від 828 грн./міс. |
- сервер повністю Ваш - місце для резервних копій - необмежений трафік - технічна підтримка - готовність протягом дня |
Відмінно підходить для великих проектів, що потребують великої кількості ресурсів і максимальної відмовостійкості. |
Де можна придбати хостинг?
Обираючи хостинг для сайту необхідно враховувати два ключові аспекти:
- потреби вашого проекту в ресурсах (пам'ять, захист, швидкість роботи мережі тощо);
- можливості компаній-хостерів, які ви розглядаєте для співпраці.
Якщо перший пункт повністю залежить від ваших планів та амбіцій, то для правильного вибору хостера необхідно оцынити його рельні можливості: кількість послуг, що надаються, розмір продуктової лінійки, наявність Дата-центру в Україні і т.д.
Оцінюючи кількість послуг, що надаються, варто враховувати не тільки варіанти хостингу, а й інші сервіси для сайтів: перевірка та реєстрація доменів, можливість використання дата-центру компанії. Розвиваючи свій проект, ви дійдете до необхідності використання додаткових інформаційних послуг, і найкраще буде, якщо їх можна отримати в одному місці. Приклад такої компанії — FREEhost.ua: тут доступний весь перелік послуг для забезпечення роботи сайту: від підбору домену до оренди потужностей дата-центру.< /p>
Варіативність продуктового ряду — це можливість для клієнта підібрати оптимальний за наповненням пакет, не витрачаючись при цьому на невикористовувані ресурси або непотрібні послуги. Так, на FREEhost.ua користувачам доступні від 3 до 8 пакетів залежно від виду хостингу, що дозволяє користувачам оптимізувати витрати на утримання своїх сайтів.