Що таке CDN (мережа доставки контенту)?
Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).
CDN – це географічно розподілена мережа серверів, що зберігає копії вебконтенту, серед якого зображення, CSS, JS та файли HTML. Коли користувач заходить на веб сайт, який використовує CDN, мережа доставляє контент з найближчого сервера, що значно покращує швидкість завантаження та продуктивність.
Історія CDN
Перші мережі доставки контенту розробили в кінці 1990-х років. Їх створили для розв’язання проблеми збільшення обсягу вебтрафіку (він дуже швидко зростав завдяки популярності Інтернету).
Перші CDN складалися з невеликої кількості серверів, розташованих у різних точках світу. Однак сьогодні ці мережі є одними з найбільших інфраструктур у світі. Вони складаються з тисяч серверів. CDN зараз використовують різні компанії, включаючи Google, Facebook та Amazon. У можливостях мережі також зацікавлені представники середнього та малого бізнесу, що прагнуть підвищити продуктивність, доступність та безпеку власних веб сайтів.
Ось деякі з ключових подій у розвитку CDN:
-
1997: Akamai Technologies, заснована Джеффом Гейсом і Томом Лейтоном. Вона є однією з перших компаній, які розробили CDN.
-
1998: Limelight Networks, заснована Даміаном Бейлі та Джоном МакКейбом. Ще один з піонерів розробки CDN.
-
2000: Amazon Web Services (AWS) запускає свій CDN. AWS є одним із найбільших постачальників мережі у світі.
-
2005: Microsoft запускає свій CDN, який згодом стає одним з найпоширеніших.
-
2010: Google запускає власний CDN. Він є одним із найбільш інноваційних у світі.
Переваги мережі
Покращена швидкість завантаження
CDN можуть значно покращити швидкість завантаження веб сайтів, зберігаючи копії контенту на серверах, розташованих у різних точках світу. Це означає, що користувачі, які знаходяться далеко від сервера, на якому зберігається веб сайт, все одно можуть отримувати контент швидко.
Покращена продуктивність
CDN можуть також покращити продуктивність веб сайтів, зменшуючи навантаження на основні сервери. Це відбувається тому, що мережі приймають більшість запитів на контент, звільняючи основні сервери для виконання інших завдань.
Збільшена доступність
CDN підвищують доступність веб сайтів. Це означає, що сайти все одно завантажуються, навіть якщо один із серверів у мережі недоступний.
Покращена безпека
Мережі розподіляють навантаження на кілька серверів. Це ускладнює отримання доступу до веб сайту для хакерів.
Важливі факти про CDN
-
мережу доставки контенту можна використовувати для доставки різних типів контенту, включаючи веб сторінки, зображення, відео та файли.
-
встановлення та обслуговування мереж достатньо дороге, але вони можуть заощадити компаніям багато грошей у довгостроковій перспективі, покращивши швидкість завантаження, продуктивність, доступність та безпеку веб сайтів.
Доречі дата-центр FREEhost.UA також надає безкоштовний сервіс статичного контенту, для підвищення швидкості завантаження сайтів віртуального хостингу. Його використання дозволяє збільшити швидкість завантаження сторінок сайту на 10-15%, та зменшити трафік між сервером та клієнтом завдяки використанню gzip стиснення даних.