• База знань
  • /
  • Блог
  • /
  • Wiki
  • /
  • ONLINE CHAT
+380 (44) 364 05 71

FREEHOST.WIKI

Що таке NoSQL бази даних?

Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).

NoSQL database (або «Not Only SQL») — це група баз даних, які відрізняються від традиційних реляційних баз даних (SQL) способом організації, зберігання та доступом до даних. NoSQL бази даних зазвичай потрібні для зберігання великих обсягів неструктурованих або слабоструктурованих даних. Це, наприклад, текстові файли, зображення та відео.

Основні характеристики NoSQL баз даних

  • схема без схеми (Schema-less). NoSQL дозволяють зберігати різні типи даних без необхідності заздалегідь визначати схему таблиць;

  • горизонтальне масштабування. Багато NoSQL баз даних розроблені таким чином, щоб їх можна було легко масштабувати горизонтально: додавати нові сервери для обробки зростаючого обсягу даних;

  • висока продуктивність. Зазвичай, NoSQL добре підходять для завдань, де потрібна висока швидкість операцій запису та читання;

  • підтримка різних типів даних. NoSQL database можуть зберігати та обробляти структуровані, напівструктуровані та неструктуровані дані (наприклад, документи, ключ-значення, стовпці, графи тощо).

Популярні типи NoSQL баз даних

  1. Документ-орієнтовані. Наприклад, MongoDB, Couchbase, та деякі інші. Вони зберігають дані у вигляді JSON-подібних документів.

  2. Ключ-значення. Наприклад, Redis, Riak, і Amazon DynamoDB. Дані зберігаються у вигляді пар ключ-значення, де ключ унікальний і використовується для швидкого доступу до значення.

  3. Стовпчасті. Наприклад, Apache Cassandra та HBase. Дані зберігаються у вигляді стовпців з допомогою рядків ключів.

  4. Графові. Наприклад, Neo4j, Amazon Neptune. Вони використовують графову модель для зберігання даних та зв'язків між ними.

Основні відмінності між SQL та NoSQL

Схема даних

SQL: Вимагає жорсткої фіксованої схеми. Таблиці визначаються заздалегідь, і кожен стовпець має фіксований тип даних.

NoSQL: Зазвичай має гнучку або навіть відсутню схему. Дозволяє зберігати дані різних типів без попереднього визначення структури.

Типи даних

SQL. Підтримує структуровані дані: числа, рядки, дату та час, індекси, іноземні ключі тощо

NoSQL. Може працювати з різними типами даних, включаючи структуровані, напівструктуровані та неструктуровані дані, такі як JSON, XML, документи, ключі-значення і т. д.

Запити

SQL. Використовує мову запитів SQL для виконання операцій вибору (SELECT), вставки (INSERT), оновлення (UPDATE) та видалення (DELETE) даних.

NoSQL. Може мати власну мову запитів або використовувати API для доступу до даних. Не всі NoSQL бази даних підтримують такі розширені запити, як SQL.

Масштабованість

SQL. Збільшення продуктивності відбувається вертикально: шляхом збільшення обчислювальних ресурсів одного сервера.

NoSQL. Може легко масштабуватись шляхом додавання нових серверів, що дозволяє обробляти великі обсяги даних та забезпечити високу доступність.

Транзакції

SQL. Підтримує транзакції з властивостями ACID (Atomicity, Consistency, Isolation, Durability), що забезпечує консистентність даних і надійність.

NoSQL. Часто підтримуються лише прості транзакції (наприклад, односторонні зміни), що забезпечує більш гнучкий підхід до збереження даних.

Приклади використання

SQL. Використовується для структурованих даних і там, де необхідні суворі зв'язки між таблицями, як у традиційних вебдодатках та транзакційних системах.

NoSQL. Часто використовується для сценаріїв, де потрібно зберігати великі обсяги даних з різними типами і немає суворих зв'язків між даними. Це Big Data, вебдодатки з великою кількістю користувачів, real-time аналітика та системи Інтернету речей (IoT).

Дата-центр FREEhost.UA пропонує хмарний VPS хостинг з MongoDB. Лише через кілька хвилин після підтвердження замовлення повністю налаштований сервер готовий до роботи. Автоматичні резервні копії кожного дня, цілодобова технічна підтримка, гарантований UPTIME рівні 99.99%  ось основні переваги цього рішення.

Замовити VPS на MongoDB

ІНШІ СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

Дякуємо, що обираєте FREEhost.UA