Стаття також доступна російською (перейти до перегляду).
Вступ
- Організація загального доступу
- ОС Windows
- Встановлення дозволів для підключення окремих SMB-клієнтів
- Створення об'єктів даних для сумісного загального доступу
- Активація нової конфігурації доступу до даних
- Під'єднання користувачів до загального об'єкту даних
- Unix-подібні ОС
- Висновки
У попередній статті ми розглянули методику розгортання та початкове налаштування серверу TrueNAS. Переваги системи TrueNAS над конкуруючими рішеннями не були б такими помітними, якщо б в ній не можна було легко налаштувати сумісний доступ до обраних даних для різних конфігурацій мережі передачі та обміну інформацією. Система підтримує кілька таких конфігурацій, але ми зупинимось на найбільш популярних з них та продемонструємо їх налаштування.
Організація загального доступу
Для можливості сумісного використання сховища у різних програмних середовищах, необхідно його налаштувати в залежності від типу середовища передачі даних. Серед найбільш поширених варіантів організації обміну даними є використання наступних платформ для роботи зі сховищем:
- ОС Windows;
- Unix-подібні ОС.
Розглянемо більш детально кожний із варіантів та налаштуємо програму в залежності від обраної платформи.
ОС Windows
У цьому випадку обмін даними буде здійснюватися за допомогою відомої клієнт-серверної технології або протоколу SMB (Server Message Block). Технологія забезпечує з'єднання клієнтських машин із сервером, використовуючи протоколи NetBIOS, NetBEUI, IPX/SPX, а також TCP/IP у якості «транспорту». Після встановлення з'єднання, клієнти «спілкуються» із сервером за допомогою SMB-команд. Можливості технології дозволяють виконувати наступні дії із віддаленою файловою системою:
- Під'єднання / від'єднання до об'єктів файлової системи – файлів, каталогів, принтерів та інш.;
- Виконання операцій із об'єктами – створення / видалення, відкриття / закриття, читання, запис та інш.;
- Пошук;
- Отримання та встановлення атрибутів об'єктів;
- Блокування / розблокування.
Однією із умов, для можливості організації сумісного доступу до сховища є наявність облікових записів користувачів TrueNAS із встановленою автентифікацією Samba.
Отже, перейдемо до налаштувань.
Встановлення дозволів для підключення окремих SMB-клієнтів
У лівому меню головного вікна Панелі інструментів програми оберемо команду Storage > Pools для переходу до списку об'єктів сховища. Після чого оберемо набір даних, котрий хочемо зробити загальнодоступним та змінимо дозволи для нього за допомогою команди Edit Permissions.
В результаті, з'явиться вікно для налаштувань, показане нижче.
У вікні виведена поточна інформація про обрані об'єкти файлової системи та користувача.
Для можливості редагування списку управління доступом до обраного об'єкту (ACL - Access Control List) зробимо клік по кнопці SELECT AN ACL PRESET, розташованій у нижній частині вікна. Після цього, за допомогою кнопки OPEN відкриємо список, що розгортається.
Серед параметрів списку є ім'я користувача (Who), тип списку (ACL Type), тип дозволу (Permissions Type), значення дозволу (Permissions) та допоміжна ознака успадкування виставлених значень параметрів дозволу (Flags).
Введемо необхідні значення параметрів та натиснемо знизу кнопку SAVE для збереження внесених змін.
Таким чином, дозволи для доступу до об'єкту даних встановлені.
Створення об'єктів даних для сумісного загального доступу
Для організації сумісного доступу до даних для всіх SMB-клієнтів достатньо вказати ім'я об'єкту даних та шлях до нього у межах дерева каталогів системи TrueNAS, доступ до якого здійснюється за протоколом SMB. Ім'я об'єкту даних є частиною загального шляху при під'єднанні SMB-клієнтів.
Для цього обираємо команду лівого меню Sharing > Windows Shares (SMB) та натискаємо кнопку ADD.
У вікні, що з'явилося, вводимо відповідний шлях та ім'я:
Після цього, зберігаємо сформовану конфігурацію у розділі Sharing > Windows Shares (SMB), натиснувши кнопку SUBMIT.
Активація нової конфігурації доступу до даних.
Перейдемо до розділу Services та включимо опцію SMB.
Встановимо опцію Start Automatically. Це гарантує доступність загального ресурсу одразу ж після завантаження серверу TrueNAS.
Під'єднання користувачів до загального об'єкту даних
Для підключення SMB-клієнтів – користувачів ОС Windows 10, достатньо виконати прості дії. Запустимо програму Провідник, де у панелі пошуку введемо символи «\\» та повний шлях доступу до загального ресурсу, включаючи його ім'я (див. мал. нижче).
Після активації пошуку, з'явиться вікно запиту на введення облікових даних користувача системи TrueNAS. У випадку успішного проходження автентифікації, дані стануть доступними для перегляду.
Unix-подібні ОС
У випадку використання будь-якої з Unix-подібних систем для організації NAS-сховища, у якості основної технології для обміну даними, зазвичай, використовується мережева файлова система NFS (Network File System), котра базується на протоколі виклику віддалених процедур ONC RPC. Технологія надає прозорий доступ до об'єктів файлової системи сервера із клієнтських машин за допомогою RPC-запитів.
Існує багато реалізацій NFS для різних операційних систем, причому не тільки Unix-подібних, і цей елемент технології постійно вдосконалюється.
У порівнянні із протоколом SMB, NFS є більш універсальним, оскільки мало залежить від типу файлової системи як клієнта, так і сервера, та готовий під'єднатися до будь-якої з них. Рівень його універсальності значно підвищується за рахунок майже повної незалежності від типу апаратного обладнання, що дає йому можливість в перспективі стати універсальним кросплатформенним засобом для обміну даними по мережі.
Для організації обміну даними достатньо виставити відповідні налаштування у Панелі інструментів TrueNAS та встановити на клієнтські машини додаткові пакети, сумісні із NFS.
Створення ресурсу для загального доступу
У Панелі інструментів програми за допомого команди Sharing > Unix Shares (NFS) перейдемо до розділу «загальні ресурси Unix» та додамо новий ресурс, натиснувши кнопку ADD (див. мал. нижче).
Використовуючи файловий провідник, необхідно обрати набір даних для сумісного використання та натиснути кнопку SUBMIT для підтвердження вибору. У відповідь з'явиться вікно запиту, у якому за допомогою кнопки ENABLE SERVICE необхідно включити сервіс, що дозволить одразу ж почати використовувати дані користувачами.
Доступ до об'єктів даних.
Для можливості роботи з даними, необхідно запустити командну строчку Unix-подібної системи будь-якої з клієнтських машин.
Наприклад, для того, щоб вивести список всіх каталогів, котрі були експортовані з NFS-серверу, достатньо скористатися командою showmount, котра має наступний формат:
$ showmount –e IP
Де IP – адреса нашого сервера TrueNAS, котру ми встановили у попередній статті – 192.168.13.140.
Після цього необхідно створити локальний каталог для монтування мережевої файлової системи NFS. Це можна зробити за допомогою наступної команди:
$ sudo mkdir nfs_temp_ubuntu/
Де nfs_temp_ubuntu – каталог монтування.
Тепер можна змонтувати загальний каталог:
$ sudo mount -t nfs 192.168.13.140:/mnt/pool1/testds nfs_temp_ubuntu/
Звідси вже можна за допомогою команди cd перейти до локального каталогу для перегляду та / або редагування файлів.
Висновки
Ми продемонстрували можливість налаштування обміну даними зі сховищем TrueNAS для двох найбільш популярних конфігурацій системи, побудованих – на базі ОС Windows (SMB) та Unix / Linux систем (NFS). Здійснити це не було дуже важко, що підтвердило спроможність системи бути доволі гнучкою та простою в управлінні.
Підписуйтесь на наш телеграм-канал https://t.me/freehostua, щоб бути в курсі нових корисних матеріалів.
Дивіться наш канал Youtube на https://www.youtube.com/freehostua.
Ми у чомусь помилилися, чи щось пропустили?
Напишіть про це у коментарях, ми з задоволенням відповімо та обговорюємо Ваші зауваження та пропозиції.
Дата: 21.08.2023 Автор: Олександр Ровник
|
|
Авторам статті важлива Ваша думка. Будемо раді його обговорити з Вами:
comments powered by Disqus